Antalya Sezaryen Doğum

Sezaryen ile doğum; anne karnının alt kısmına yapılan bir kesi ve anne rahmine yapılan ikinci bir kesi ile bebeğin vajinadan değil de karından doğurtulduğu alternatif bir doğum şeklidir.

Alternatif diyorum; çünkü gebelikler normal prosedürlerde normal doğum ile sonlandırılır. Sezaryen ile Doğum; vaginal yolla doğumun olamadığı veya olmasının sakıncalı olduğu durumlarda normal doğuma alternatif olarak geliştirilmiş bir cerrahi bebek doğurtma yöntemidir.

Bazen sezaryen ile doğum, vajinal yol ile yapılan normal doğumdan daha iyi ve sağlıklıdır. Antalyada D. Yelda Doğan sezaryen doğum hakkında bilgi alabilirsiniz.

Sezaryan Doğum Nasıl Yapılır?

İlerlemeyen Travay: Travayın doğum eyleminin başlangıcından bebeğin vajinadan doğumuna kadar olan süreç olduğunu daha önce söylemiştik. Anne adayının şiddetli doğum sancılarını yeterli sıklıkta çekmesi halinde Serviks dediğimiz rahim ağzının yumuşayıp açılması, bebeğin doğum yolunda çıkıma doğru ilerlemesi gereklidir. İşte bu ilerlemenin olmaması halinde biz bu duruma İLERLEMEYEN TRAVAY diyoruz. Bu durum Sezaryen ile Doğuma EN SIK karar vermemize neden olan durumdur.

Bebeğiniz Yeteri Kadar Oksijen Alamıyor Olabilir: Travay sırasında biz sürekli olarak bebeğin kalp atım hızını takip ederiz. Eğer bebeğin kalp atım hızı yavaşlıyorsa bu bebeğimizin yeteri kadar oksijen alamadığını ve hayati tehlikesi olduğu anlamına gelir ki hızlı bir şekilde Sezaryen ile Doğum kararı vermemiz gerekir.

Bebeğiniz Doğuma Uygun Bir Pozisyonda Olmayabilir: Normal Vajinal Doğum olabilmesi için bebeğin doğum kanalına başı ile girmesi gereklidir. Eğer bebek ayak, makat,el, omuz, sırt gibi kısımlarını doğum yoluna doğru vermişse yine Sezaryen ile Doğum kararı verilmelidir.

Çoğul Gebelikler: Çoğul gebeliklerde tüm bebekler normal doğum için uygun pozisyonda değilse Sezaryen ile Doğum kararı verilir.

Göbek Kordonu Sıkışması: Eğer Doğum sancıları sırasında Göbek Kordonundaki kan akım miktarı azalırsa yine bebeğimiz yeterli oksijeni alamaz. Bazen de Göbek Kordonu Serviks dediğimiz Rahim Ağzından dışarıya kayarak çıkar. Bunlar Acilen Sezaryen ile Doğum kararının verilmesi gereken durumlardır.

Annenin Sağlık Problemleri: Annenin Kalp Hastalığı, Yüksek Tansiyonu veya Preeklampsi, Epilepsi , AİDS gibi önemli bir rahatsızlığı varsa, annenin vajinasından doğum sırasında bebeğe geçebilecek Kondilom, Herpes gibi bir hastalığı varsa Sezaryen ile Doğum yaptırılmalıdır.

Plasenta Sorunları: Plasenta erken ayrılabilir, doğum yolunu kapatabilir. Böyle durumlarda tek şans Sezaryen ile Doğumu gerçekleştirmektir.

Bebeğin Sağlık Sorunları: Bebeğin Hidrosefali ve benzeri doğumsal bir problemi de Sezaryen ile Doğum yaptırmak için bir nedendir.

Geçirilmiş Sezaryen Öyküsü: Önceki Doğumu Sezaryen ile gerçekleştirilmişse sonraki Doğumlarda da Sezaryen yapılır. Sezaryenden sonra Normal Doğum mümkün olsa da eski kesi yerinden Rahim Yırtılması olabileceği için anne ve bebek için hayati önemi olan böyle bir riski genelde yüklenmek istemeyiz.

İsteğe Bağlı Sezaryen: Anne adayı eğer vajinal yolla Normal Doğum istemiyorsa nedeni her ne olursa olsun sorgulanmaksızın Sezaryen yaptırabilir. Herkes kendi vücuduyla ilgili kararları kendi verme hakkına sahiptir. Bizim görevimiz anne adayının en sağlıklı şekilde bebeğine kavuşmasını sağlamaktır.

Antalya Sezaryan Doğum Fiyatları

Antalya'da sezaryen doğum fiyatları, hastanelerin sunduğu hizmet kalitesine, doktorların deneyimine ve hastanenin konumuna göre değişiklik gösterebilir. Genellikle özel hastanelerde sezaryen ile doğum yapmak, devlet hastanelerine kıyasla daha yüksek maliyetli olabilir. Özel hastaneler, kişiselleştirilmiş hizmet ve daha konforlu bir doğum deneyimi sunarken, devlet hastaneleri daha ekonomik seçenekler sunabilir. Fiyatlar, doğum öncesi takipler, doğum anındaki müdahaleler ve doğum sonrası bakım hizmetlerini kapsayacak şekilde paket programlar halinde sunulmaktadır. Bu paketler, genellikle analjezi ve anestezi hizmetleri, neonatal bakım ve anne konforunu artırıcı ek hizmetler gibi çeşitli seçenekleri içerebilir.

Sezaryen doğum fiyatları ayrıca, eklenen tıbbi prosedürlerin karmaşıklığına göre de artabilir. Örneğin, çoğul gebelikler veya önceden var olan sağlık koşulları gibi faktörler, doğum sürecinin yönetimini daha zor ve dolayısıyla daha maliyetli hale getirebilir. Ayrıca, hastanın isteğine bağlı olarak yapılan özel odalarda kalma, doğum sonrası danışmanlık hizmetleri gibi ek hizmetler de toplam maliyeti etkileyebilir. Bu yüzden Antalya'daki hastaneleri ve sundukları hizmetleri iyi araştırmak, fiyat ve hizmet dengesi açısından en uygun seçeneği bulmaya yardımcı olacaktır. Velhasıl, sezaryen ile doğumun maliyeti, seçilen hastaneye ve sunulan hizmet türüne göre farklılık gösterebilir ve bu da önceden detaylı bir araştırma yapmayı gerektirir.

Randevu Alın
İletişim sayfamızdan hızlıca randevu alabilirsiniz.
Randevu Al
Çınarlı Caddesi, Yeşilbahçe  Mahallesi 1476 Sk. Derin Apt. Kat:1 Daire:1 Antalya