Antalya Kızlık Zarı

Kızlık zarı dikimi uzun süreli yani kalıcı kızlık zarı tamiri ve ilişkiden birkaç gün önce yani kısa süreli kızlık tamiri olarak her iki şekilde kliniğimizde Op. Dr. Yelda Doğan tarafından yapılmaktadır.

Op. Dr. Yelda Doğan, Antalya’da etik ve bilimsel tedavi uygulamaları ile sizlerin sağlık sorunlarını en güncel tıp bilgi ve tecrübesi ile tedavi etmektedir. Kızlık zarı vajina alt ucunda bulunan, fibrovasküler ince membranöz bir yapıdır.

Vajinanın girişinde çepeçevre bir katlantı veya üzerini örten bir membran şeklindeki bağ dokusuna hymen yani kızlık zarı denir. Normalde tamamen kapalı olmayıp, farklı şekillerde ve adet kanamasının geçişine izin verecek şekilde delikleri bulunur. Seksüel ilişki veya doğum sırasında yırtılarak yerini düzensiz doku kalıntılarına bırakır.

Kızlık Zarı (Himen, Hymen) Tipleri

1. Elastik Kızlık Zarı

Kızlık zarı ortasındaki deliğin büyüklüğü ve yapısının elastikiyetine bağlı olarak cinsel ilişkide yırtılabilir yada yırtılmaz. Bu tip kızlık zarları anatomik olarak değişik şekillerde olsa da ortak özellikleri Penis Duhulü sırasında yani cinsel ilişkide kanamaz’ lar.

Halk arasında ”kızlık zarı ilk ilişkide mutlaka kanamalı” diye yanlış bir inanış vardır ki bu saçma inanış yüzünden kızlık zarı elastik olan ve ilk ilişkisinde kanama görmeyen binlerce kızımız erkekler tarafından bakire olmamakla suçlanıp aşağılanıp bir ömür boyu tamiri mümkün olmayan psikolojik hasar alıyorlar.

Hele hele küçük ve kapalı toplumlarda evlilik ertesi neredeyse tüm mahalle kızcağızın gerdek ‘te kanaması olup olmadığını merak içinde bekliyor. Sanki toplumun tüm ahlaki sorunları çözüldü de sıra bizim zavallı kızcağızların bekaret testi’ ne geldi.

2. Septalı Himen

Kızlık zarının ortasında yine zar dokusundan yapılmış bir köprü vardır. Ortadaki delik bir köprü ile bölümdüğünden iki delik varmış gibi görünür. Bazen bu köprü kalın olabilir ve cinsel birleşmeye izin vermez. O taktirde cerrahi bir girişimle cinsel birleşmeye elverişli hale getirilir.

3. Himen Kribriformis

Kızlık zarının vajina girişini tamamen kapattığı ve üzerinde birkaç adet küçük deliğin olduğu kızlık zarı tipidir. Cinsel birleşme zor olabilir ya da olamayabilir. Cerrahi bir girişimle bu tip kızlık zarı cinsel ilişkiye elverişli hale getirilir.

4. Himen Anülare

Bu tip kızlık zarının eni kalın ortasındaki deliği küçüktür. Cinsel birleşme zor olabilir ya da olamayabilir. Cerrahi bir girişimle delik cinsel ilişkiye elverişli hale getirilir.

Kaldı ki bana göre bu durum o kızın özel hayatı olup kimseyi de ilgilendirmez. Diyeceğim o ki ”kızlık zarı kanamıyor” diye sorun çıkarmak yerine kızlık zarı ile ilgili bilgi almak için bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmak gereklidir.

5. Himen İmperforatus

Bu tip kızlık zarının ortasında hiç deliği yoktur ve vajina girişi tamamen kapalıdır. Bu cerrahi operasyon gerektiren bir hastalıktır. Eğer bu durum tedavi edilmezse adet kanaması dışarıya akamaz ve üreme organlarında birikir ve hastada çok büyük problemlere yol açar.

Genellikle adet görme yaşına gelmiş genç kızımız, ergenliğin diğer belirtileri ve bulguları yerine gelse de yani pubik ve koltuk altı kıllanmaları oluşsa da meme gelişimi başlasa da adet kanaması bir türlü başlamaz. Fakat zaman ilerledikçe her adet döneminde her defasında bir öncesinden daha fazla ağrı çekmeye başlar.

Annesi tarafından bu sebeple Hekime götürülen kızımıza mutlaka alttan muayene yapılmalı ve kapalı olan kızlık zarı görülmelidir. Sorun çok büyüktür ama doğru muayene ve tanı yöntemi uygulandığında çözüm bir o kadar kolaydır.

Kızlık zarının ortasına ARTI İŞARETİ şeklinde bir kesi yapılarak bu güne kadar birikmiş adet kanının dışarıya akması sağlanırken bundan sonraki adetlerinin de normal şekilde dışarıya dökülmesine olanak tanınmış olur.

Kızlık Zarı Tamiri Kızlık Zarı Onarımı (Himenoplasti)

Kızlık zarı onarımı uzun süreli yani kalıcı kızlık zarı tamiri ve ilişkiden birkaç gün önce yani kısa süreli kızlık tamiri olarak her iki şekilde kliniğimizde yapılmaktadır ve garantilidir.

Antalya Kızlık Zarı Fiyatları

Antalya'da kızlık zarı operasyonları konusunda uzmanlaşmış kliniğimizde, Op. Dr. Yelda Doğan liderliğinde, etik ve bilimsel prensiplere bağlı kalarak hizmet veriyoruz. Sağlık sorunlarınızı en güncel tıbbi bilgi ve tecrübemizle tedavi etmek için buradayız. Kızlık zarı dikimi ve tamiri konusundaki ihtiyaçlarınızı karşılamak için uzman ekibimizle sizlere destek olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Kızlık zarı, vajinanın alt ucunda bulunan, fibrovasküler ince membranöz bir yapıdır. Anatomik olarak çeşitli tipleri olabilir ve bazı durumlarda cerrahi müdahale gerekebilir. Bizim kliniğimizde gerçekleştirdiğimiz operasyonlar gizlilik prensibiyle yürütülmektedir ve sizlere sağlıklı bir yaşamın kapılarını aralamayı hedefliyoruz.

Randevu Alın
İletişim sayfamızdan hızlıca randevu alabilirsiniz.
Randevu Al
Çınarlı Caddesi, Yeşilbahçe  Mahallesi 1476 Sk. Derin Apt. Kat:1 Daire:1 Antalya