hello world!
Tarih: 26 Nisan 2024

Myomlar Nedir?

Myomlar yani uterin fibroidler uterustaki tümöral büyümelerdir ve kadınlarda sıklıkla doğurganlık yıllarında ortaya çıkarlar. Ayrıca leiomyomlar veya myomlar olarak da adlandırılan uterin fibroidleri, uterus kanseri riskinin artmasıyla ilişkili değildir ve neredeyse hiç bir zaman kansere dönüşmezler.

Fibroidlerin büyüklüğü, insan gözüyle tespit edilemeyen küçük çekirdeklerden uterusun tüm şeklini bozabilen ve büyütebilen hacimli kütlelere kadar uzanmaktadır. Tek bir myom veya birden fazla olabilir. Aşırı durumlarda, bir çok myom uterusu, göğüs kafesine ulaşana kadar genişletebilir.

Pek çok kadın bazen yaşamları boyunca myomlara sahiptir. Fakat çoğu kadın myomları olduğunu bilmiyor çünkü sıklıkla belirti göstermiyorlar. Doktorunuz, pelvik muayene veya doğum öncesi ultrason sırasında tesadüfen myomlarınızı keşfedebilir.

Myom Belirtileri Nelerdir?

Myomları olan birçok kadının hiçbir semptomu yoktur. Bunu yapanlarda, semptomların yeri, büyüklüğü ve myom sayısından etkilenebilir. Belirtileri olan kadınlarda myomların en sık görülen belirtileri şunlardır:

 • Ağır adet kanaması
 • Bir haftadan fazla süren adet dönemleri
 • Pelvik baskı veya ağrı
 • Sık idrara çıkma
 • Mesaneyi boşaltma zorluğu
 • Kabızlık
 • Sırt ağrısı veya bacak ağrıları

Nadiren, bir myom’un kan akışı bozulduğunda ve ölmeye başladığında akut ağrıya neden olabilir.

Myomlar genellikle bulundukları yere göre sınıflandırılır;

İntramural Myomlar, kas uterin duvarı içinde büyür.

Submukozal Myomlar uterusun endometrial boşluğuna yükselir.

Subserosal Myomlar uterusun dışına çıkar.

Ne Zaman Doktora Görünmeli?

Eğer varsa doktorunuza görünün:

Uzayan pelvik ağrı

Aşırı ağır, uzun süreli veya ağrılı dönemler

Periyotlar arasında lekelenme veya kanama

Mesanenizi boşaltma zorluğu

Aniden ortaya çıkan şiddetli vajinal kanama veya keskin pelvik ağrı varsa derhal tıbbi yardım alın.

Myomlar Nedenleri Nelerdir?

Myomların nedeni bilinmiyor, ancak araştırma ve klinik deneyimler şu faktörlere işaret ediyor:

Genetik değişiklikler: Bir çok myom, normal uterin kas hücrelerindekinden farklı genlerde değişiklikler içerir.Hormonlar: Gebelik için hazırlık sırasında her adet döngüsü sırasında endometrium gelişimini uyaran iki hormon olan östrojen ve progesteron, myomların büyümesini arttırıyor gibi görünmektedir. Myomlar normal uterin kas hücrelerinin olduğundan daha fazla östrojen ve progesteron reseptörü içerir. Myomlar hormon üretimindeki düşüş nedeniyle menopozdan sonra küçülme eğilimindedir.Diğer büyüme faktörleri: Vücudun insülin benzeri büyüme faktörü gibi dokuları korumasına yardımcı olan maddeler, myom büyümesini etkileyebilir.Myomların uterusun düz kas dokusunda (myometriyum) bir kök hücreden geliştiğine inanmaktadır. Tek bir hücre art arda bölünür ve sonuçta yakındaki dokudan farklı sert ve kauçuk bir kütle oluşturur.

Myomların büyüme şekilleri değişkenlik gösterir, yavaş veya hızlı büyüyebilir veya aynı boyutta kalabilirler. Bazı fibroidler büyüme tomurcuklarından geçer ve bazıları kendi başlarına büzülebilir. Hamilelik sırasında mevcut olan birçok myom uterus normal bir boyuta döndüğü için hamilelikten sonra küçülür veya kaybolur.

Myom Risk Faktörleri Nelerdir?

Myomlar için, üreme çağındaki bir kadın olmaktan başka bilinen az sayıda risk faktörü vardır. Myom gelişimi üzerinde etkisi olabilecek diğer faktörler şunlardır:

 • Kalıtım. Anneniz veya kız kardeşinizin myomları varsa, onları geliştirme riskiniz artar.
 • Irk. Siyah kadınların, diğer ırk gruplarındaki kadınlardan daha fazla myom olma olasılığı daha yüksektir. Ek olarak, siyah kadınlar daha genç yaşlarda myomlara sahiptir ve daha fazla veya daha büyük myomlara sahip olmaları da olasıdır.
 • Çevresel faktörler.

Erken yaşta adetin başlangıcı

Doğum kontrol hapı kullanımı

Obezite

D vitamini eksikliği

Kırmızı etten daha zengin, yeşil sebzelerden, meyvelerden ve süt ürünlerinden daha fakir bir diyet

Bira da dahil olmak üzere, alkol almak, myom geliştirme riskinizi arttırıyor gibi görünmektedir.

Komplikasyonlar

Her ne kadar myomlar genellikle tehlikeli olmamakla birlikte, rahatsızlığa neden olabilir ve anemi gibi ağır kan kaybından kaynaklanan komplikasyonlara neden olabilir.

Hamilelik ve Myomlar

Myomlar genellikle hamile kalmayı engellemez. Ancak, myomların – özellikle de submukozal myomların – kısırlığa veya gebelik kaybına neden olması muhtemeldir. Myomlar ayrıca plasenta yetmezliği, fetal büyüme geriliği ve erken doğum gibi bazı gebelik komplikasyonları riskini artırabilir.

Myom Oluşumunu Önleme

Araştırmacılar myom oluşumunun nedenlerini araştırmaya devam etmelerine rağmen, bunların nasıl önlenebileceği konusunda çok az bilimsel kanıt vardır. Myomların önlenmesi mümkün olmayabilir, bu tümörlerin sadece küçük bir yüzdesi tedavi gerektirir.

Ancak normal kilonuzu korumak ve meyve ve sebze yemek gibi sağlıklı yaşam tarzı seçimleri yaparak, myom oluşma riskinizi azaltabilirsiniz.

Myom Teşhisi

Pelvik muayene: Myomlar rutin bir pelvik muayene sırasında rastlantısal olarak bulunur. Doktorunuz rahim şeklindeki düzensizlikleri hissederek myomların varlığını düşünebilir. Myom semptomlarınız varsa, doktorunuz şu testleri önerebilir:

Ultrason: Teşhisi doğrulamak ve myomları haritalamak ve ölçmek için uterusunuzun bir resmini çekmek için ses dalgaları kullanır. Transabdominal veya uterusunuzun görüntülerini almak için vajinanızın içine transvajinal ultrasonografi tanıda kullanılır.Laboratuvar testleri. Anormal adet kanaması varsa, doktorunuz olası nedenleri araştırmak için başka testler isteyebilir. Bunlar, kanama bozuklukları veya tiroid problemlerini dışlamak için kronik kan kaybı ve diğer kan testleri nedeniyle aneminiz olup olmadığını belirlemek için tam bir kan sayımı içerebilir.

Myom Görüntüleme Testleri

 • Geleneksel ultrason yeterli bilgi sağlamazsa, doktorunuz aşağıdakiler gibi başka görüntüleme çalışmaları isteyebilir.
 • Manyetik rezonans görüntüleme (MRI). Bu görüntüleme testi myomların boyutunu ve yerini gösterebilir, farklı tümör tiplerini tanımlayabilir ve uygun tedavi seçeneklerinin belirlenmesine yardımcı olabilir.
 • Histerosonografinin. Aynı zamanda bir salin infüzyon sonogramı olarak da bilinen histerosonografi uterus boşluğunu genişletmek için steril salin kullanır ve submukozal myomların ve endometriyumun görüntülerini almayı kolaylaştırır.
 • Histerosalpingografi. Histerosalpingografi uterus boşluğunu ve röntgen görüntülerinde fallop tüplerini vurgulamak için bir boya kullanır. Kısırlık bir endişe ise doktorunuz tavsiye edebilir. Fibroidleri açığa çıkarmaya ek olarak, fallop tüplerinin açık olup olmadığını belirlenmesine yardımcı olabilir.
 • Histeroskopi. Bunun için rahim ağzına rahim ağzına histeroskop denilen küçük, ışıklı bir teleskop yerleştirilir. Daha sonra uterus içine salin enjekte edilerek, uterus boşluğunu genişletilir ve uterusun duvarlarının ve fallop tüplerinin açıklıklarının incelemesini sağlar.

Tedavi

Myom tedavisinde tek bir en iyi yaklaşım yoktur – birçok tedavi seçeneği mevcuttur. Belirtileriniz varsa, semptom hafifletme seçenekleri hakkında doktorunuzla konuşun.

Uterin fibroidleri olan birçok kadın hiçbir belirti veya semptom yaşamaz, ya da yaşayabilecekleri sadece hafif sinir bozucu işaret ve semptomlardır. Bu sizin için geçerliyse, dikkatle beklemek en iyi seçenek olabilir.

Myomlar kanserli değildir. Nadiren hamileliği engellerler. Genellikle yavaş büyürler – ya da hiç büyümezler- ve üreme hormonu seviyeleri düştüklerinde menopozdan sonra küçülme eğilimindedirler.

İlaçlar

Uterin fibroid ilaçları, adet kanaması ve pelvik basınç gibi semptomları tedavi ederek adet döngüsünü düzenleyen hormonları hedefler. Fibroidleri yok etmezler fakat onları küçültebilirler. İlaçlar şunları içerir:

Gonadotropin salgılayan hormon (Gn-RH) agonistleri. Gn-RH agonistleri olarak adlandırılan ilaçlar östrojen ve progesteron üretimini bloke ederek sizi geçici bir postmenopozal duruma getirerek myomları tedavi eder. Sonuç olarak, adet durur, fibroidler büzülür ve anemi genellikle düzelir. Doktorunuz, planlanan bir ameliyattan önce fibroidlerinizin boyutunu küçültmek için bir Gn-RH agonisti önerebilir. 
Birçok kadın, Gn-RH agonistlerini kullanırken belirgin sıcak basmalara sahiptir. Gn-RH agonistleri tipik olarak üç ila altı aydan fazla kullanılmaz çünkü ilaçlar durdurulduğunda semptomlar geri döner ve uzun süreli kullanım kemik kaybına neden olabilir.Progestin salıcı intrauterin cihaz (RİA). Progestin salgılayan bir RİA, fibroidlerin neden olduğu ağır kanamayı hafifletebilir. Progestin salgılayan bir RİA yalnızca belirti rahatlığı sağlar ve fibroidleri küçültmez veya ortadan kaldırmaz. Ayrıca hamileliği önler.Traneksamik asit . Bu hormonal olmayan ilaç, adet dönemlerini kolaylaştırmak için alınır. Sadece ağır kanama günlerinde alınır.Diğer ilaçlarDoktorunuz başka ilaçlar önerebilir. Örneğin, oral kontraseptifler veya progestinler, adet kanamasını kontrol etmeye yardımcı olabilir, ancak myom boyutunu azaltmazlar. 
Hormonal ilaçlar olmayan steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlar (NSAID’ler), myomlara bağlı ağrıyı hafifletmede etkili olabilir, ancak myomların neden olduğu kanamayı azaltmazlar. Ayrıca , adet kanaması fazla ve aneminiz varsa, vitamin ve demir almanızı önerilebilir.

İnvaziv Olmayan Prosedür

 • Odaklanmış ultrason ameliyatı

MRG eşliğinde odaklanmış ultrason cerrahisi (FUS):

 • Uterusu koruyan, myomlar için invaziv olmayan bir tedavi seçeneği , insizyon gerektirmez ve ayaktan tedavi bazında yapılır.
 • Tedavi için yüksek enerjili bir ultrason dönüştürücüsü ile donatılmış bir MRI tarayıcısının içindeyken gerçekleştirilir . Görüntüler myomun tam yerini verir. Myomun yeri hedeflendiğinde, ultrason transdüseri, küçük fibroid dokusunun küçük alanlarını ısıtmak ve yok etmek için ses dalgalarını myom içine odaklar.
 • Yeni teknoloji, bu nedenle araştırmacılar uzun vadeli güvenlik ve etkinlik hakkında daha fazla şey öğreniyorlar. Ancak şu ana kadar toplanan veriler myomlar için FUS’un güvenli ve etkili olduğunu göstermektedir.

Minimal İnvaziv İşlemler

Uterin arter embolizasyonu

Bazı prosedürler myomları cerrahi olarak çıkarmadan yok edebilir.

 • Uterin arter embolizasyonu. Küçük parçacıklar (embolik ajanlar) uterusu besleyen atardamarlara enjekte edilir, bu da myomlara kan akışını keserek küçülmelerine ve ölmelerine neden olur. Bu teknik, myomları küçültmede ve neden oldukları semptomları hafifletmede etkili olabilir. Yumurtalıklarınıza veya diğer organlara kan temini tehlikeye girerse, komplikasyonlar oluşabilir.
 • Myoliz. Bu laparoskopik prosedürde radyofrekans enerjisi, bir elektrik akımı veya lazer myomları tahrip eder ve onları besleyen kan damarlarını küçültür. Kriyomyoliz adı verilen benzer bir prosedür myomları dondurur.
 • Laparoskopik veya robotik myomektomi. Bir myomektomide, uterus yerinde bırakılarak myomlar çıkarılır. Eğer myom sayısı azsa, uterustan myomları çıkarmak için laparoskopik veya robotik prosedürü tercih edilebilinir. Myomlar aynı küçük insizyonlardan, daha küçük parçalara bölünerek çıkarılabilir, morsellasyon adı verilen bir işlem veya bütün myomları çıkarmak için bir insizyon uzatılabilir.
 • Histeroskopik myomektomi. Bu prosedür, eğer myomlar uterusun içindeyse (submukozal) bir seçenek olabilir. Cerrah vajina ve rahim ağzından rahim içine yerleştirilmiş aletleri kullanarak myomlara erişir ve bunları çıkarır.
 • Endometrial ablasyon. Rahme yerleştirilmiş özel bir aletle yapılan bu tedavi, uterusun iç yüzeyini tahrip etmek için, menstrüasyona son veren veya adet akışınızı azaltan ısı, mikrodalga enerjisi, sıcak su veya elektrik akımı kullanır. 
Tipik olarak endometrial ablasyon, anormal kanamayı durdurmada etkilidir. Submukozal myomlar endometrial ablasyon için histeroskopi sırasında çıkarılabilir, ancak bu rahim iç zarının dışındaki myomları etkilemez.

Geleneksel Cerrahi İşlemler

Geleneksel cerrahi prosedürler için seçenekler şunlardır:

 • Abdominal myomektomi. Birden fazla myom, çok büyük myomlar veya çok derin myomlar varsa, doktorunuz myomları çıkarmak için açık bir karın ameliyatı kullanabilir. Histerektominin tek seçenek olduğu söylenen birçok kadında, bunun yerine abdominal bir myomektomi uygulanabilir. Bununla birlikte, ameliyat sonrası yara izi gelecekteki doğurganlığı etkileyebilir.
 • Histerektomi. Bu ameliyat – uterusun çıkarılması – myomlar için kanıtlanmış tek kalıcı çözümdür. Ancak histerektomi majör cerrahidir. 
Histerektomi, çocuk doğurma yeteneğinizi sona erdirir. Ayrıca yumurtalıklarınızı çıkarmayı seçtiyseniz, ameliyat menopoza ve hormon replasman tedavisi alıp alamayacağınız kararlaştırılmalıdır. Myomları olan çoğu kadın, yumurtalıklarını korumayı seçebilir. 
Ayrıca, uzun süredir devam eden araştırmalara göre, özellikle 35 yaşından önce ameliyat olduysanız, uzun vadeli kalp ve kan damarı (kardiyovasküler) hastalıklar riski ve bir histerektomi sonrası belli metabolik durumlar riskiyle karşılaşabilirsiniz. Durumunuza yönelik tedavi seçenekleri hakkında, düşünebileceğiniz alternatifler olup olmadığını görmek için doktorunuzla konuşmalısınız.

Fibroid Çıkarılması Sırasında Morcellation

Morcellation – myomları daha küçük parçalara ayırma işlemi – önceden tanısı konmamış bir kanserli kitle miyomektomi sırasında morcellasyona maruz kalırsa kanserin yayılma riskini artırabilir. Ameliyat öncesi risk faktörlerini değerlendirmek, bir torbadaki fibroidi morselleştirmek veya morcellasyonu önlemek için bir insizyonu genişletmek gibi bu riski azaltmanın birkaç yolu vardır.

Tüm myomektomiler, tanı konmamış bir kanser haline gelme riskini taşır, ancak premenopozal kadınlar genellikle tanı konmamış kanser riskine, yaşlı kadınlardan daha düşüktür. Ayrıca, açık cerrahi sırasındaki komplikasyonlar, minimal invaziv bir işlem sırasında, bir myomda tanı konmamış bir kanseri yayma şansından daha yaygındır. Doktorunuz morcellation kullanmayı planlıyorsa, tedavi öncesi bireysel risklerinizi tartışın.

Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) çoğu kadın için morsellasyona karşı tavsiyede bulunuyor. Özellikle FDA, menopoz periyodu veya menopoz öncesi kadınların morsellasyondan kaçınmasını önerir. Menopoza giren veya giren yaşlı kadınlarda kanser riski daha yüksek olabilir ve fertilitesini korumak konusunda endişeli olmayan kadınlar myomlar için ek tedavi seçeneklerine sahiptir.

Hala Çocuk Sahibi Olmak İstersen

Histerektomi ve endometrial ablasyon, gebe kalma yeteneğini korumak isteyen kadınlar tarafından kullanılamayan sadece iki tedavi seçeneğidir. Myomlar için bir tedavi planına karar vermeden önce tam bir doğurganlık değerlendirmesi yapılması önerilir.

Myom tedavisi gerekliyse, miyomektomi genellikle tercih edilen tedavi yöntemidir. Ancak, tüm tedavilerin riskleri ve yararları vardır. Bunları doktorunuzla tartışın.

Yeni Myom Geliştirme Riski

Histerektomi dışındaki tüm işlemler için, çekirdekler – doktorunuzun ameliyat sırasında tespit edemediği küçük tümörler – sonunda büyüyebilir ve tedaviyi gerektiren semptomlara neden olabilir. Bu genellikle nüks oranı olarak adlandırılır. Tedavi gerektirebilen veya gerektirmeyen yeni myomlar da gelişebilir.

Alternatif Tıp

Bazı web siteleri ve tüketici sağlığı kitapları, belirli diyet önerileri, mıknatıs tedavisi, karayılan otu, bitkisel preparatlar veya homeopati gibi alternatif tedavileri teşvik eder. Şimdiye kadar, bu tekniklerin etkinliğini destekleyen bilimsel kanıt yoktur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Randevu Alın
İletişim sayfamızdan hızlıca randevu alabilirsiniz.
Randevu Al
Çınarlı Caddesi, Yeşilbahçe  Mahallesi 1476 Sk. Derin Apt. Kat:1 Daire:1 Antalya