hello world!
Tarih: 22 Nisan 2024

Yumurtalık Kanseri

Yumurtalık kanseri, yumurtalıklarda başlayan bir kanser türüdür. Dişi üreme sistemi, bir rahim ve her iki tarafında bir tane olmak üzere iki yumurtalık içerir. Her biri ceviz büyüklüğünde olan yumurtalıklar; yumurta, östrojen ve progesteron hormonlarını üretir.

Yumurtalık kanseri genellikle pelvis ve karın içinde yayılıncaya kadar tespit edilmez. Bu ileri aşamada, yumurtalık kanserinin tedavisi daha zordur. Hastalığın yumurtalık ile sınırlı kaldığı erken evre yumurtalık kanserinin başarılı bir şekilde tedavi edilmesi daha olasıdır.

Yumurtalık kanserini tedavi etmek için genellikle cerrahi tedavi ve kemoterapi kullanılır.

 

 Yumurtalık Kanserlerinin Belirtileri

Erken evre yumurtalık kanseri genellikle belirti vermez. İleri evreli over kanseri, daha sık görülen iyi huylu durumlar az sayıda ve spesifik olmayan semptomlara neden olabilir.

Yumurtalık kanseri belirtileri ve semptomları şunları içerebilir:

• Karında şişlik

• Yemek yerken hızlı doygunluk hissi

• Kilo kaybı

• Pelvis bölgesinde rahatsızlık

• Kabızlık gibi bağırsak alışkanlıklarında değişiklikler

• Sık idrara çıkma ihtiyacı

Ailenizde yumurtalık kanseri veya meme kanseri öyküsü varsa, yumurtalık kanseri riskiniz hakkında doktorunuzla konuşmalısınız.

Doktorunuz, meme ve yumurtalık kanseri riskinizi artıran belirli gen mutasyonlarına yönelik testler için sizi genetik bir danışmana yönlendirebilir.

 Yumurtalık Kanseri Nedenleri

Yumurtalık kanserine neyin neden olduğu tam olarak belli olmamakla birlikte, ancak doktorlar hastalık riskini artırabilecek faktörler belirledi.

Genel olarak, kanser bir hücre DNA’sında hatalar (mutasyonlar) geliştirdiğinde başlar. Mutasyonlar hücreye anormal hücrelerin kitlesini (tümörünü) oluşturarak hızla büyümesini ve çoğalmasını söyler. Anormal hücreler, sağlıklı hücreler ölünce yaşamaya devam eder. Yakındaki dokuları istila edebilir ve vücudun herhangi bir yerine yayılması için başlangıçtaki bir tümörden ayrılabilir (metastaz).

Son yıllarda yapılan çalışmalarda Epitelial Yumurtalık Kanserlerinin tüpler yoluyla kendisine ulaşan genital enfeksiyonlardan kaynaklandığına dair önemli kanıtlara rastlandı.

Antalya Yumurtalık Kanseri Türleri

Kanserin başladığı hücre tipi, sahip olduğunuz over kanseri tipini belirler. Yumurtalık kanseri türleri şunlardır:

• Yumurtalıkların dışını kaplayan ince doku tabakasında başlayan epitelyal tümörler . Yumurtalık kanserlerinin yaklaşık yüzde 90’ı epitelyal tümörlerdir.

• Hormon üretici hücreleri içeren over dokusunda başlayan stromal tümörler . Bu tümörler genellikle diğer over tümörlerinden daha erken bir aşamada teşhis edilir. Over tümörlerinin yaklaşık yüzde 7’si stromaldir

• Yumurta üreten hücrelerde başlayan germ hücreli tümörler . Bu nadir over kanserleri, genç kadınlarda ortaya çıkma eğilimindedir.

Yumurtalık Kanseri Risk Faktörleri

Yumurtalık kanseri riskinizi artırabilecek faktörler şunlardır:

• Yaşlılık: Yumurtalık kanseri herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir, ancak en sık 50 ila 60 yaş arasındaki kadınlarda görülür.

• Üreme Çağındayken Geçirilen Sık Tekrarlayan Genital Enfeksiyonlar; Genellikle çiftlerden birinin veya her ikisinin de çoklu partnere sahip olması sonucu sık tekrarlayan veneryan enfeksiyonlar tüpler yolu ile yumurtalık yüzey epiteline ulaşıp uzun zaman içinde epitelde kansere dönüşücü değişikler meydana getirmektedir. Bu nedenle yeteri kadar çocuk doğurmuş kadınlarda tüplerin bağlanması yerine tamamen çıkarılması önerilir ki bu yöntemin Yumurtalık Kanserine karşı büyük ölçüde koruyucu olduğu en son bilimsel çalışmalarda ispatlanmıştır.

 Kalıtsal gen mutasyonları: Yumurtalık kanserlerinin küçük bir yüzdesi, ebeveynlerinizden aldığınız gen mutasyonlarından kaynaklanır. Yumurtalık kanseri riskini arttırdığı bilinen genlere meme kanseri geni 1 (BRCA1) ve meme kanseri geni 2 (BRCA2) adı verilir.

Bu genler ayrıca meme kanseri riskini arttırır.

Lynch sendromuyla ilişkili olanlar da dahil olmak üzere diğer gen mutasyonlarının yumurtalık kanseri riskini arttırdığı bilinmektedir.

• Yumurtalık kanseri aile öyküsü: Yumurtalık kanseri olan iki veya daha fazla yakın akraba olan kişilerde hastalık riski artar.

• Östrojen hormonu replasman tedavisi; Özellikle uzun süreli kullanımda ve yüksek dozlarda olabileceği yönünde çalışmalar mevcutsa da çok rağbet edilen bir görüş değildir.

• Adetin başladığı ve bittiği yaş: Adetin erken yaşta başlaması yani Erken Menarş veya ileri yaşlarda menopozun başlaması yani Menopoz Tarda veya her ikisi de, yumurtalık kanseri riskini artırabilir.

Yumurtalık Kanserinden Korunma

Yumurtalık kanserini önlemenin kesin bir yolu yok. Ancak riskinizi azaltmanın yolları olabilir:

• Doğum kontrol hapları ; Oral kontraseptif kullanan kadınlarda yumurtalık kanseri riski daha düşük olabilir. Ancak oral kontraseptiflerin riskleri vardır, bu nedenle faydaların durumunuza göre bu risklerden ağır basıp basmadığını tartışınız.

• Risk faktörlerinizi doktorunuzla tartışın: Ailenizde meme ve yumurtalık kanseri öyküsü varsa, bunu doktorunuz ile paylaşın. Doktorunuz bunun kendi kanser riskiniz için ne anlama gelebileceğini belirleyebilir. Bazı durumlarda, doktorunuz sizi genetik testle için genetik danışmana yönlendirebilir. Yumurtalık kanseri riskinizi artıran bir gen mutasyonuna sahipseniz, kanseri önlemek için yumurtalıklarınızı ameliyat ile çıkarmayı düşünebilirsiniz.

Yumurtalık Kanseri Teşhisi

Yumurtalık kanserini teşhis etmek için kullanılan testler ve prosedürler:

Pelvik muayene: Bir pelvik muayene sırasında doktorunuz eldivenli parmaklarınızı vajinanıza sokar ve aynı zamanda pelvik organlarınızı hissetmek (palpe etmek) için karnınıza bir el basar. Doktor ayrıca dış cinsel organınızı, vajina ve serviksinizi görsel olarak inceler.

Görüntüleme testleri: Karın ve pelvisinizin ultrason, MR veya BT taraması gibi testler, yumurtalıklarınızın boyut, şekil ve yapısını belirlemeye yardımcı olabilir.

Kan testleri: Kan testleri, genel sağlığınızı belirlemenize yardımcı olabilecek organ fonksiyon testlerini içerebilir. 

Doktorunuz ayrıca kanınızı yumurtalık kanserine işaret eden tümör belirteçleri için test edebilir. Örneğin, bir kanser antijeni (CA) 125 testi, sıklıkla yumurtalık kanseri hücrelerinin yüzeyinde bulunan bir proteini tespit edebilir. Bu testler doktorunuza kanser olup olmadığını söyleyemez, ancak tanı ve prognozunuz hakkında ipuçları verebilir.

Ameliyat: Bazen bir overin çıkarılması için ameliyat olana ve kanser belirtileri için test yaptırana kadar teşhisden emin olunmayabilir.

Yumurtalık kanseri teşhisi doğruladıktan sonra, kanserin evresini belirlemek için testler ve prosedürler yerine getirilir.

Yumurtalık kanserinin evreleri, I ila IV arasında değişen Romen rakamları kullanılarak gösterilir, en düşük evre ise kanserin yumurtalıklarla sınırlı olduğunu gösterir. Evre IV’e kadar, kanser vücudun uzak bölgelerine yayılmıştır.

 Yumurtalık Kanseri Tedavisi

Yumurtalık kanseri tedavisi genellikle cerrahi ve kemoterapinin bir kombinasyonunu içerir.

Cerrahi: Yumurtalık kanseri için operasyonlar şunları içerir:

Bir yumurtalık çıkarmak için cerrahi. Tek bir overin ötesine yayılmayan erken evre kanserlerde cerrahi, etkilenen over ve onun fallop tüpünü çıkarmayı içerebilir. Bu prosedür çocuk sahibi olma yeteneğini koruyabilir.

Her iki yumurtalık kaldırmak için cerrahi: Her iki yumurtalıkta da kanser varsa, ancak ek kanser belirtisi yoksa, cerrah hem yumurtalıkları hem de fallop tüplerini çıkarabilir. Bu prosedür uterusu sağlam bırakır, böylece kendi dondurulmuş embriyolarınızı veya yumurtalarınızı veya bir donörden gelen yumurtaları kullanarak hamile kalabilirsiniz.

Hem yumurtalıkları hem de uterusu çıkarmak için yapılan ameliyat: Kanser daha yaygınsa veya çocuk sahibi olma yeteneğinizi korumak istemiyorsanız, cerrah yumurtalıkları, fallop tüplerini, uterusu, yakındaki lenf düğümlerini ve bir kat karın yağ dokusunu (omentum) temizleyecektir.

İleri kanser ameliyatı. Kanseriniz ilerletilirse, doktorunuz kemoterapiyi ve ardından kanserin mümkün olduğunca çoğunu gidermek için ameliyat önerebilir.

 Yumurtalık Kanseri ve Kemoterapi

Kemoterapi, kanser hücreleri de dahil olmak üzere vücutta hızla büyüyen hücreleri öldürmek için kimyasallar kullanan bir ilaç tedavisidir. Kemoterapi ilaçları damar içine enjekte edilebilir veya ağız yoluyla alınabilir. Bazen ilaçlar doğrudan karın içine (intraperitoneal kemoterapi) enjekte edilir.

Kemoterapi genellikle ameliyattan sonra kalan kanser hücrelerini öldürmek için kullanılır. Ameliyattan önce de kullanılabilir.

 Yumurtalık Kanseri Hedefli terapi

Hedefe yönelik terapi, kanser hücrelerinizde bulunan belirli açıkları hedef alan ilaçları kullanır. Hedefe yönelik tedavi ilaçları, genellikle ilk tedaviden sonra geri dönen yumurtalık kanserini veya diğer tedavilere dirençli kanseri tedavi etmek için ayrılmıştır.

Hedefli terapi, aktif bir kanser araştırması alanıdır. Birçok klinik çalışma yeni hedeflenmiş tedavileri test etmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Randevu Alın
İletişim sayfamızdan hızlıca randevu alabilirsiniz.
Randevu Al
Çınarlı Caddesi, Yeşilbahçe  Mahallesi 1476 Sk. Derin Apt. Kat:1 Daire:1 Antalya