hello world!
Tarih: 15 Nisan 2024

Smear Test

Smear test , kadınlarda rahim ağzı kanserinin erken tanınması için yapılan bir prosedürdür.

Pap smear, rahim ağzınız yani serviksinizden toplanan hücreleri içerir.

Pap smear ile rahim ağzı kanserini erken teşhis etmek size iyi bir şans verir. Pap smear ayrıca, gelecekte kanserin gelişebileceğini düşündüren servikal hücrelerinizdeki değişiklikleri tespit edebilir. Bu anormal hücrelerin Pap smear ile erken saptanması, rahim ağzı kanserinin olası gelişimini durdurmada ilk adımınızdır.

Rahim ağzı kanserini taramak için Pap smear kullanılır.

Pap smear genellikle bir jinekolojik muayene ile birlikte yapılır. 30 yaşından büyük kadınlarda Pap testi, rahim ağzı kanserine neden olabilecek yaygın cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon olan insan papilloma virüsü (HPV) testi ile birleştirilebilir. Bazı durumlarda, Pap smear yerine HPV testi yapılabilir.

Siz ve doktorunuz Pap testine başlama zamanınız ve ne sıklıkta test yaptırmanız gerektiğine karar verebilirsiniz.

Genel olarak Kabul edilen yaygın görüşPap testine 21 yaşında başlamanızı önerir.

Doktorlar genellikle yılda bir kez 21 ila 65 yaş arasındaki kadınlar için Pap testini tekrar etmeyi önermektedir.

30 yaş ve üstü kadınlar, prosedür HPV testi ile birleştirilirse ve HPV testi negative ise iki yılda bir Pap testi yapabilir.

Belirli risk faktörleriniz varsa, doktorunuz yaşınıza bakılmaksızın daha sık Pap smear önerebilir. Bu risk faktörleri şunları içerir:

• Rahim ağzı kanseri teşhisi veya kanser öncesi hücre anormallikleri gösteren Pap smear varlığı. • Doğumdan önce dietilstilbestrol (DES) maruz kalmış olma.

• HIV enfeksiyonu varlığı

• Organ nakli, kemoterapi veya kronik kortikosteroid kullanımı nedeniyle zayıflamış bağışıklık sistemi varlığı.

• Sigara içme öyküsü varlığı. Siz ve doktorunuz Pap smear’ın yararlarını ve risklerini tartışabilir ve risk faktörlerinize dayanarak sizin için neyin en iyi olduğuna karar verebilirsiniz.

Bazı durumlarda, doktorunuz, aşağıdaki gibi Pap testini sonlandırmaya karar verebilir:

• Total histerektomiden sonra. Total histerektomi sonrası – rahim ağzının cerrahi olarak çıkarılması – Pap smear yaptırmaya devam etmeniz gerekip gerekmeyebilir.

Eğer histerektomi myom gibi kanserli olmayan bir durum için yapıldıysa, rutin Pap smear’leri kesilebilir.

Ancak histerektomi nedeni serviksin yani Rahim ağzının prekanseröz veya kanserli bir durumuysa, doktorunuz rutin Pap testine devam etmeyi önerebilir.

• Yaşlılık. Doktorlar genellikle, rahim ağzı kanseri için önceki testlerinin negatif olması durumunda kadınların 65 yaşında rutin Pap testini durdurmayı düşünebilir. 
Seçeneklerinizi doktorunuzla görüşün ve birlikte risk faktörlerine göre sizin için neyin en iyi olduğuna karar verebilirsiniz. Birden fazla partnerle cinsel olarak aktifseniz, doktorunuz Pap testine devam etmeyi önerebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Randevu Alın
İletişim sayfamızdan hızlıca randevu alabilirsiniz.
Randevu Al
Çınarlı Caddesi, Yeşilbahçe  Mahallesi 1476 Sk. Derin Apt. Kat:1 Daire:1 Antalya