hello world!
Tarih: 15 Nisan 2024

Rahim Ağzı Yarası

 Servikal Erozyon veya Servikal Ektropiyon

Servikal ektropiyon, rahim ağzının içini kaplayan hücrelerin, rahim ağzının dışına doğru büyümesi ile meydana gelir. Bu hücreler daha kırmızıdır ve tipik olarak dışarıdaki hücrelerden daha hassastır, bu nedenle bazı kadınlar için kanama ve akıntı gibi semptomlara neden olabilirler.

Bu duruma bazen servikal eversiyon, ektropiyon veya erozyon denir. Üreme çağındaki kadınlarda oldukça yaygındır ve genellikle endişelenecek bir şey yoktur. Rahim ağzı kanseri gibi başka bir sağlık sorununun işareti değildir. Fakat sizi rahatsız eden semptomlarınız varsa, doktorunuzun deneyebileceği tedaviler vardır.

 Rahim Ağzı Yarası Risk Faktörleri ve Nedenleri

Servikal ektropion ile doğmuş olabilirsiniz. Veya daha sonra yaşamda, muhtemelen hormon seviyeleriniz değiştiğinde ve ergenlik , hamilelik veya doğum kontrol hapları alırken östrojen seviyelerinde yükseldiğinde gelişebilir. Sık tekrarlayan servikovaginal enfeksiyonların da rahim ağzı yarası ile ilişkili olabileceği bildirilmiştir.

Birkaç çalışma, Klamidya enfeksiyonu olan kadınların servikal ektropiyona sahip olma ihtimalinin daha yüksek olabileceğini, ancak bu bağlantıyı kanıtlayacak yeterli araştırma bulunmadığını tespit etti.

 Rahim Ağzı Yarası Belirtileri

Rahim ağzı yarası olan birçok kadının semptomları yoktur. Ancak bazen:

• Bazen kanlı olabilen vajinal akıntı ,

• Seks sırasında veya sonrasında kanama veya lekelenme (12 saat sonra)

• Seks sırasında veya sonrasında ağrı

 Rahim Ağzı Yarası Teşhisi

Doktorunuz, spekulum adı verilen bir aletle rahim ağzınıza bakarak Servikal ektropion veya rahim ağzı yaranızı tipik bir serviksten çok daha kırmızı görür.

Ancak rahim ağzı kanseri veya benzer şekilde görülen Cinsel Yolla Bulaşan hastalıklar gibi daha ciddi problemleri ekarte etmek önemlidir. Doktorunuz Pap Smear testi yapmak isteyebilir. Kolposkop adı verilen parlak ışıklı bir alet kullanabilir, böylece Rahim ağzınızı daha iyi görebilir. Anormal hücrelere bakmak için bölgeden bir doku örneği yani biopsi almaya karar verebilir.

 Rahim Ağzı Yarası Tedavileri

Tedavileri Rahim ağzı yaraları çok küçük ve herhangi bir şikayete neden olmuyor ve yapılan smear testlerinde hücreler sağlıklı ise tedaviye ihtiyaç duymaz.

Hamilelik sırasında başlayan semptomlarınız varsa, çocuğunuzun doğumundan3-6 ay sonra kaybolmaları gerekir.

• Eğer hekiminiz bu belirtilerin kullandığınız doğum kontrol hapından kaynaklandığını düşünürse size başka bir doğum kontrol yöntemi önerebilir.

 Tedavi

• Belirtiler sizi rahatsız ediyorsa ve tedavi görmek istiyorsanız doktorunuz birkaç farklı yaklaşım kullanabilir:

Yara Yakma Tedavisi , Koterizasyon veya Diyatermi : Doktorunuz, semptomlarınıza yol açan hücrelere yüksek ısı uygulamak için özel bir alet ile onları yakıp mühürleyebilir.

Erozyon tedavileri arasında diğerlerine kıyasla daha ağrılı bir işlem olduğu için, işlem öncesi lokal veya genel anestezi gerekebilir.

Kriyoterapi , Yara Dondurma Tedavisi: Kriyoterapi Cihazı ile rahim ağzındaki hücreleri dondurmak ve semptomlarınızı durdurmak amacıyla uygulanan konforlu bir yöntemdir.

İşlem sırasında anestezi ve muhtemelen herhangi bir ağrı kesici ilaca ihtiyaç duymayacaksınız.

Araştırmalar bu prosedürün servikal erozyonda en çok kullanılan ve etkili olan bir yöntem olduğunu bize anlatıyor.

Gümüş nitrat: Erozyon alanında kanamaya neden olan hücreleri kapatmak için rahim ağzına uygulanan bir kimyasal maddedir. Anestezi gerektirmez.

Bu tedavilerden sonra hastalar adet sancıları benzeri gibi hafif ağrılar hissedebilir ve hafif kanama ve bol ve sulu akıntı olabilir. Ağrı şiddetli veya kanama ağır hale gelirse, doktorunuzu arayın.

Rahim ağzı iyileşene kadar tampon kullanmayın veya yaklaşık 3 hafta seks yapmayın, deniz, havuz, hamam ve saunaya girmeyin, ayakta duş şeklinde banyo yapın. İyileşmeyi hızlandırmak ve enfeksiyon oluşumunu önlemek amaçlı verilen topikal tedavilerinizi düzgün şekilde uygulayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Randevu Alın
İletişim sayfamızdan hızlıca randevu alabilirsiniz.
Randevu Al
Çınarlı Caddesi, Yeşilbahçe  Mahallesi 1476 Sk. Derin Apt. Kat:1 Daire:1 Antalya