Antalya Hormon Tedavisi

Menapoz Yaklaştığında veya Sonrası Hormon Tedavisi

Hormon tedavisi, menopoz semptomlarını tedavi etmek ve uzun süreli sağlığı korumak için bir kez rutin olarak kullanıldı. Sonra büyük klinik çalışmalar bu tedavinin bir takım risklerini doğruluğu tam olarak ispatlanamasa da ortaya koydu.

Hormon Replasman Tedavisi

Vücudun menopozdan sonra artık yapamadığı hormonları yerine koymak için kadınlık hormonlarını içeren ilaçların çeşitli yollar ve şekillerde vücuda verilmesidir. Bazen sıcak basmalar ve vajinal rahatsızlık dahil olmak üzere yaygın menopoz semptomlarının tedavisinde kullanılır.

Menopoza girmiş kadınlarda hormon tedavisinin kemik kaybını önlediği ve kırığı azalttığı da kanıtlanmıştır. Avantajların yanı sıra, hormon tedavisinin kullanılmasıyla ilgili riskler vardır. Bu riskler, hormon tedavisi TİPİ, doz ve ilacın ne kadar sürdüğü gibi birkaç faktöre bağlıdır.

En iyi sonuçlar için, hormon tedavisi her kişi için, bireysel olarak uyarlanmalı ve faydalarının risklerden daha ağır basıp basmadığından emin olmak için sık sık tekrar değerlendirilmelidir.

Hormon Tedavisinin Faydaları Nelerdir?

Hormon tedavisinin yararları, kısmen, sistemik hormon tedavisi veya düşük dozda vajinal östrojen preparatları almanıza bağlıdır.

Sistemik hormon tedavisi: Hap, Cilt Yaması, Jel, Krem veya Sprey şeklinde gelen sistemik östrojen, sıkıntılı menopozda sıcak basmaları ve gece terlemelerinin rahatlatılması için en etkili tedavi olmaya devam ediyor. Östrojen ayrıca kuruluk, kaşıntı, yanma ve cinsel ilişkide rahatsızlık gibi menopoz semptomlarını da hafifletebilir.

Kombine östrojen ve progesteron tedavisi kolon kanseri riskini azaltabilir. Bazı veriler ayrıca, östrojenin menopoz sonrası yıllarda erken alındığında kalp hastalığı riskini azaltabileceğini göstermektedir.

Sistemik östrojen osteoporoz adı verilen kemik inceltici hastalığa karşı korunmaya yardımcı olur. Bununla birlikte, doktorlar genellikle osteoporozu tedavi etmek için bifosfonat adı verilen ilaçlar önermektedir.

Düşük dozda vajinal ürünler: Düşük dozda vajinal östrojen preparatları (krem, tablet veya ovül şeklinde gelir) vücutta sistemik etkisi azken vajinal semptomları ve bazı idrar semptomlarını etkili şekilde tedavi edebilir.

Düşük dozda vajinal preparatlar sıcak basma, gece terlemesi veya osteoporozun korunmasına yardımcı olmaz. Ameliyat ile rahminiz çıkarılmadıysa yani Histerektomi operasyonu geçirmediyseniz , doktorunuz tipik olarak östrojen ile birlikte progesteron içeren ilaçları reçete edecektir.

Bunun nedeni, progesteron ile dengelemediği zaman tek başına östrojenin rahim zarı yani endometriumun büyümesini uyararak Endometrium kanseri riskini arttırmasıdır. Rahminiz çıkarılmış yani Histerektomi Operasyonu geçirmişseniz progesteron almanıza gerek yoktur.

Hormon Tedavisinin Riskleri Nelerdir?

Bugüne kadarki en büyük klinik deneyde, bir östrojen-progestin HAPI kombinasyonu aşağıdakiler dahil bazı ciddi durumların riskini arttırdı: Kalp hastalığı, inme, Kan pıhtıları, Meme kanseri. Daha sonraki çalışmalar bu risklerin yaşa bağlı olarak değiştiğini göstermiştir.

Örneğin, hormon tedavisine menopoz başlangıcından 10 veya 20 yıldan daha uzun süre önce veya 60 yaşında veya daha büyük olan kadınlar yukarıdaki koşullar için daha büyük risk altındadır. Ancak, hormon tedavisine 60 yaşından önce veya menopozun 10 yılı içerisinde başlanırsa, faydaların risklerden ağır bastığı görülmektedir.

Yine hormonların vücuda veriliş yolları da riskleri değiştiren faktörlerdendir. Hap olarak verilmenin aksine Transdermal Tedavi Sistemi dediğimiz Cilde Yapıştırılan Bantlar veya Cilt Yaması olarak adlandırılan tedavi şeklinde riskler büyük ölçüde azalmış görünmektedir.

Hormon tedavisinin riskleri ayrıca östrojenin tek başına mı yoksa progesteron ile mi verildiğine, östrojenin dozu ve türüne ve kardiyovasküler hastalık riskleriniz, kanser riskler gibi diğer sağlık faktörlerine bağlı olarak değişebilir. Hormon tedavisinin sizin için bir seçenek olup olmadığına karar verirken bu risklerin tümü göz önünde bulundurulmalıdır.

Hormon Tedavisinde Farklarımız

• Erken menopoz yaşayan kadınlar, özellikle de yumurtalıkları çıkmış ve en az 45 yaşına kadar östrojen tedavisi almayan kadınlar: Osteoporoz, Kalp hastalıkları, daha önce ölüm, Parkinson benzeri semptomlar (parkinsonizm), Anksiyete veya depresyon gibi hastalıklara yakalanma açısından yüksek bir risk taşırlar.

Erken menopoza giren kadınlarda hormon tedavisinin koruyucu yararları genellikle risklerden ağır basar. Yaşınız, menopoz tipiniz ve menopozdan bu yana geçen süre hormon tedavisi ile ilişkili risklerde önemli rol oynar.

Kişisel riskleriniz hakkında doktorunuzla konuşun. Kimler hormon tedavisinden kaçınmalı? Meme kanseri, yumurtalık kanseri, endometrial kanser, bacaklarda veya akciğerlerde kan pıhtılaşması, inme, karaciğer hastalığı veya açıklanamayan vajinal kanama olan kadınlar genellikle hormon tedavisi almamalıdır.

Menopoz semptomlarından rahatsız değilseniz ve 52 yaşından sonra menopoza girdiyseniz, sağlıklı kalmak için hormon tedavisine ihtiyacınız yoktur. Bunun yerine, doktorunuzla osteoporoz ve kalp hastalığı gibi durum riskini azaltma stratejileri hakkında konuşun.

Bu stratejiler, uzun süreli koruma için yaşam tarzı değişiklikleri ve hormon tedavisi dışındaki ilaçları içerebilir.

Hormon tedavisi Alırsanız, Riski Nasıl Azaltabilirsiniz?

Bu stratejiler hakkında doktorunuzla konuşun:

Sizin için en iyi hormon replasman tedavisi şekli; Östrojen hap, yama, jel, vajinal krem ya da vajinanıza yerleştirdiğiniz yavaş salınan bir fitil şeklinde alabilirsiniz. Yalnızca menopoz ile ilgili vajinal semptomlar yaşarsanız, düşük dozlu bir vajinal kremdeki östrojen, veya tablet genellikle bir oral hap veya bir cilt yamasından daha iyi bir seçimdir.

Aldığınız ilaç miktarını en aza indirin; Belirtileri tedavi etmek için gereken en kısa süre için en düşük etkili dozu kullanın, 45 yaşından küçükseniz, bu durumda östrojen eksikliğinin uzun vadeli sağlık etkilerine karşı koruma sağlamak için yeterli östrojene ihtiyacınız vardır. Yaşam kalitenizi önemli ölçüde azaltan kalıcı menopoz semptomları varsa doktorunuz daha uzun süreli tedavi önerebilir.

Düzenli takip; Hormon tedavisinin yararlarının risklerden ağır basmaya devam etmesini sağlamak için ve mamogramlar ve pelvik muayeneler gibi taramalar için doktorunuza düzenli olarak başvurun.

Hormon Tedavisi ile Risk Taşımayın.

• Sağlıklı yaşam tarzı seçimleri yapın: Günlük rutininize fiziksel aktivite ve egzersiz ekleyin, sağlıklı bir diyet yapın, sağlıklı bir kiloyu koruyun, sigara içmeyin, alkolü sınırlandırın, stresi yönetin ve yüksek kolesterol veya yüksek tansiyon gibi kronik sağlık koşullarını düzeltin.

Bir histerektomi yapmadıysanız ve sistemik östrojen tedavisi kullanıyorsanız, ayrıca progesteron kullanmanız gerekir. Doktorunuz, en az risk ile en fazla yararı ve kolaylığı sunan tedavi yöntemini bulmanıza yardımcı olabilir.

Hormon tedavisi alamıyorsanız ne yapabilirsiniz? Menopozdaki sıcak basmalarını serinletmek için kafeinli içecekleri ve alkolü sınırlandırmak ve sakinleştirilmiş rahat nefes alma veya diğer gevşeme teknikleri uygulamak gibi sağlıklı yaşam tarzı yaklaşımlarıyla yöntemler belirlenebilir.

Black Cohosh, Siberian Rhubarb , Soya, Kırmızı Yonca, Evening Primrose Oil gibi östrojenik etkili bitkisel ürünler kullanılabilir. Kuruluk veya ağrılı ilişki gibi vajinal kaygılar için vajinal bir nemlendirici veya kayganlaştırıcı rahatlama sağlayabilir.

Hormon Tedavisi Sonuçları

Hormon tedavisi tamamen iyi ya da kötü değildir, Hormon tedavisinin sizin için iyi bir tedavi seçeneği olup olmadığını belirlemek için bireysel semptomlarınız ve sağlık riskleriniz hakkında doktorunuzla konuşun.

Tıpta kural olarak her zaman ve her sorun için yapılan tedavi uygulamaları kar zarar hesabı temeline dayanır. Araştırmacılar hormon terapisi ve diğer menopozal tedaviler hakkında daha fazla şey öğrendikçe, tavsiyeler değişebilir.

Canınızı sıkan menopoz semptomları yaşamaya devam ederseniz, doktorunuzla tedavi seçeneklerini düzenli olarak gözden geçirin.

Randevu Alın
İletişim sayfamızdan hızlıca randevu alabilirsiniz.
Randevu Al
Çınarlı Caddesi, Yeşilbahçe  Mahallesi 1476 Sk. Derin Apt. Kat:1 Daire:1 Antalya