hello world!
Tarih: 15 Nisan 2024

Hamilelikte Grip

Grip nedir?

İnfluenza (grip de denir) ciddi hastalıklara neden olabilecek bir virüstür. Burun akıntısı ve boğaz ağrısından daha fazlası. İnfluenza sizi çok hasta edebilir ve hamilelik sırasında veya hemen sonrasında alırsanız özellikle zararlı olabilir.

Grip nasıl yayılır?

Grip insandan insana kolayca yayılır. Gripli biri öksürdüğünde, hapşırdığında veya konuştuğunda, virüs havada yayılır. İçinde nefes alırsanız veya üzerinde grip virüsü bulunan bir şeye (kapı kolu veya telefon gibi) dokunursanız ve sonra burnunuza, gözlerinize veya ağzınıza dokunursanız, grip bulaşabilir.

Grip hastaları, hastalanmadan önce 1 ila 5 gün arasında, diğerlerine bulaşabilirler. Gripten çok hasta olan insanlar veya küçük çocuklar, özellikle hala semptomları varsa, grip daha uzun süre yayılabilir.

Grip hamileliğinize nasıl zarar verebilir?

Zatürre denilen akciğer enfeksiyonu gibi gripten kaynaklanan sağlık komplikasyonları, özellikle hamileyseniz, ciddi ve hatta ölümcül olabilir. Hamilelik sırasında grip olursanız, diğer yetişkinlerden ciddi komplikasyonlara yakalanma olasılığınız daha yüksektir. Hamile kalmadan önce grip aşısı yaptırmak en iyisidir. Grip aşısı yaptırmak, grip olma, ciddi grip komplikasyonları geçirme ve hastanede tedaviye ihtiyaç duyma riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

Grip olan hamile kadınların, erken doğum (37 haftalık gebelikten önce gerçekleşen doğum) ve erken doğum (37 haftalık gebelikten önce doğum) almayan kadınlardan daha olasıdır.

Gripten gelen ateş, nöral tüp defektleri ve bebeğinizdeki diğer problemler gibi doğum kusurlarıyla bağlantılı olabilir. Doğum kusuru, doğumda mevcut olan bir sağlık durumudur. Doğum kusurları vücudun bir veya daha fazla bölümünün şeklini veya işlevini değiştirir. Genel sağlıkta, vücudun nasıl geliştiği veya vücudun nasıl çalıştığı konusunda sorunlara neden olabilirler. Nöral tüp defektleri, beynin ve omuriliğin doğum kusurlarıdır.

Grip aşısı sizi gripten korumaya nasıl yardımcı olur?

Grip aşısı, grip geçirmenizi önlemeye yardımcı olan bir aşı içerir. Grip aşısı gribe neden olamaz. Hamilelik sırasında herhangi bir zamanda grip aşısı olmak güvenlidir, ancak grip mevsiminden önce (Ekimden Mayıs’a kadar) yaptırmak en iyisidir. Grip mevsiminde grip olma ihtimaliniz daha yüksek olsa da, yılın herhangi bir zamanında aşı yaptırabilirsiniz .

Birçok farklı grip virüsü var ve bunlar sürekli değişiyor. Her yıl, gelecek grip mevsiminde insanları hasta edecek olan üç veya dört grip virüsüne karşı korunmak için yeni bir grip aşısı yapılır. Grip aşısından korunma sadece bir yıl sürer, bu nedenle her yıl grip aşısı yaptırmak önemlidir. Aşıyı doktorunuza yaptırabilirsiniz ve O yıl içindeki doğru Grip aşısını nereden bulabileceğinizi öğrenmek için  HealthMap Vaccine Finder kullanın.

Hamilelik sırasında grip aşısı olması güvenli midir?

Çoğu hamile kadının grip aşısı yaptırması güvenlidir. Şiddetli alerjiniz varsa veya grip aşısına karşı ciddi bir alerjik reaksiyonunuz varsa doktorunuza bildirin. Grip aşılarına karşı şiddetli alerjik reaksiyonlar nadirdir. Grip aşısı alerjisi konusunda endişeleriniz varsa, sizin için güvenli olduğundan emin olmak için doktorunuzla konuşun.

Bazı grip aşıları yumurta ile yapılır. Yumurta alerjisi olan kadınların çoğu grip aşısı yaptırabilir. Ancak şiddetli yumurta alerjiniz varsa, ciddi alerjileri ve alerjik reaksiyonları nasıl tedavi edeceğini bilen birine tıbbi bir ortamda (doktor ofisi, hastane veya klinik gibi) aşı yaptırın.

Grip belirtileri ve semptomları nelerdir?

Bir durumun belirtileri, döküntü veya öksürük gibi, başkalarının sizin hakkınızda görebileceği veya bildikleri şeylerdir. Semptomlar, boğaz ağrısına sahip olmak veya baş dönmesi hissetmek gibi başkalarının göremediğini hissettiğiniz şeylerdir. Gripin yaygın belirtileri ve semptomları şunları içerir:

Çok yorgun veya uykulu olmak
Öksürük
Ateş (37.5 derece üstü), titreme
Grip olan herkesin ateşi yoktur.
Baş ağrısı veya kas veya vücut ağrıları
Burun akıntısı veya burun tıkanıklığı
Boğaz ağrısı
Kusma veya ishal (çocuklarda daha sık görülür)

Grip semptomları genellikle çabuk ortaya çıkar. Ateş ve diğer semptomların çoğu bir hafta veya daha uzun sürebilir. Ancak çocuklar, 65 yaşından büyükler, hamile kadınlar ve yakın zamanda bebek sahibi kadınlar da dahil olmak üzere bazı insanlar gripten uzun süre hasta olabilirler.

*Bu belirtilerden veya semptomlardan herhangi birine sahipseniz hemen tıbbi yardım alın:

Bebeğinizin daha az hareket ettiğini veya hiç hareket etmediğini hissetmek.
Asetaminofen (Tylenol®) aldıktan sonra düşmeyen yüksek ateş. Doktorunuza danışmadan ilaç almayın.
Göğüste veya karında ağrı veya basınç
Ani baş dönmesi veya karışıklık
Nefes darlığı veya nefes darlığı
Şiddetli veya durmayan kusma
İyi olan ancak daha sonra ateş ve daha kötü öksürük ile geri gelen grip belirtileri veya semptomları….

Grip hamilelik sırasında nasıl tedavi edilir?

Aşı olsanız bile grip olduğunuzu düşünüyorsanız, derhal doktorunuzu arayın. Gripin önlenmesine veya tedavisine yardımcı olmak için antiviral bir ilaç reçete edebilir. Antiviraller virüslerin neden olduğu enfeksiyonları iyileştirebilir. Gripinizi hafifletebilir ve daha hızlı hissetmenize yardımcı olabilirler. Antiviraller ayrıca pnömoni gibi ciddi grip komplikasyonlarını önlemeye yardımcı olabilir. Grip için, semptomlardan sonraki 2 gün içinde alırsanız antiviraller en iyi sonucu verir. Antiviral ilaçlarla hızlı tedavi, ciddi grip komplikasyonlarını önlemeye yardımcı olabilir.

Hamileliğiniz sırasında veya doğumdan sonraki 2 hafta içinde grip olan biriyle yakın temas kurduysanız, doktorunuza bildirin. Grip belirtileriniz veya belirtileriniz olmasa bile, sağlayıcınız grip geçirmenizi ve ciddi komplikasyonlar yaşamanızı önlemek için size antiviral bir ilaçla tedavi etmek isteyebilir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde, hamile kadınlarda ve yakın zamanda bebek sahibi olan kadınlarda gribi önlemek veya tedavi etmek için üç ilaç onaylanmıştır. Hangisinin sizin için doğru olduğu konusunda doktorunuzla konuşun:

Oseltamivir (marka Tamiflu®) Bu ilaç bir kapsül veya sıvı olarak gelir.
Zanamivir (Relenza® markası). Bu ilaç ağızdan soluduğunuz bir tozdur. Astım gibi solunum problemleri olan kişiler için önerilmez.
Peramivir (Rapivab®). Bu ilaç bir iğne aracılığıyla bir sağlık uzmanı tarafından bir damara (IV olarak da adlandırılır) verilir.

Ateşiniz varsa, en kısa sürede doktorunuzu arayın ve asetaminofen almayı sorun. Gribiniz varsa, bolca dinlenin ve bol miktarda sıvı için. Çok yemek istemeyebilirsiniz. Vücudunuzun iyileşmesine yardımcı olmak için küçük öğünler yemeyi deneyin.

Gribin yayılmasını nasıl durdurabilirsiniz?

Grip geçirdiğinizde, başkalarına yayabilirsiniz. Yayılmasını önlemek için şunları yapabilirsiniz:

Hasta olduğunuzda evde kalın ve başkalarıyla teması sınırlandırın.
Kimseyi öpmeyin.
Bir dokuya veya kolunuza öksürün veya hapşırın. Kullanılmış mendilleri çöpe atın.
Gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza dokunmamaya çalışın.
Kimseye dokunmadan önce ellerinizi sabun ve suyla yıkayın. Alkol bazlı el dezenfektanları da kullanabilirsiniz. Ellerinizde kuruması için en az 15 saniye sürecek kadar el dezenfektanı kullanın.
Bulaşıklarınızı ve bulaşıklarınızı yıkamak için sıcak, sabunlu su veya bulaşık makinesi kullanın.
Bulaşıklarınızı, bardaklarınızı, mutfak aletlerinizi veya diş fırçanızı paylaşmayın.

Grip hamilelik sırasında neden bu kadar zararlıdır?

Grip hamilelik sırasında tehlikeli olabilir, çünkü hamilelik bağışıklık sisteminizi, kalbinizi ve akciğerlerinizi etkiler. Bağışıklık sisteminiz vücudunuzun kendisini hastalıklardan ve hastalıklardan korumanın yoludur. Vücudunuz sağlığınıza zarar verebilecek bir virüs gibi bir şey algıladığında, bağışıklık sisteminiz virüsle savaşmak için çok çalışır.

Hamileyken, bağışıklık sisteminiz hastalıklara hamilelikten önceki kadar hızlı yanıt vermez. Vücudunuz hamileliğin iyi olduğunu ve bebeğinizi reddetmemesi gerektiğini bilir. Böylece, vücudunuz doğal olarak bağışıklık sisteminin sizi koruma ve hastalıklara tepki verme yeteneğini azaltır, böylece büyüyen bebeğinizi ağırlayabilir. Ancak düşük bağışıklık sistemi, grip gibi virüslerden daha fazla hastalanmanız anlamına gelir.

Gribin hamilelik sırasında zararlı olabilmesinin bir başka nedeni, akciğerlerinizin özellikle ikinci ve üçüncü trimesterlerde daha fazla oksijene ihtiyaç duymasıdır. Büyüyen göbeğiniz akciğerlerinize baskı uygulayarak daha küçük bir alanda daha fazla çalışmasını sağlar. Kendinizi zaman zaman nefes darlığı hissettiğinizde bile bulabilirsiniz. Hamilelikte size ve bebeğinize kan sağlamakla meşgul olduğu için kalbiniz de çok çalışır .

Bütün bunlar hamilelik sırasında vücudunuzun stresli olduğu anlamına gelir. Vücudunuzdaki bu stres, grip olma olasılığınızı artırabilir. Hamileyseniz veya son iki hafta içinde anne olduysanız gripten kaynaklanan ciddi sağlık sorunlarınız olması diğer kadınlardan daha olasıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Randevu Alın
İletişim sayfamızdan hızlıca randevu alabilirsiniz.
Randevu Al
Çınarlı Caddesi, Yeşilbahçe  Mahallesi 1476 Sk. Derin Apt. Kat:1 Daire:1 Antalya