hello world!
Tarih: 15 Nisan 2024

Gebelik ve Astım

Astım kronik bir akciğer durumudur. Eğer hamileyseniz Astım sizin ve bebeğinizin sağlığını etkileyebilir. Eğer sizin Astım’ınız var ve tedavinizi alıyor, kontrollerinizi düzenli yaptırıyorsanız gebeliğinizde Astım ile ilgili ciddi bir problem yaşamayacaksınız demektir.

Gebelik sırasında büyük problemlere neden olan tedavi edilmeyen, kötü kontrollü Astımdır. Gebelikte iyi kontrol edilmemiş Astım şu durumlara neden olabilir;

 • Bebekte Oksijen Eksikliği
 • Sabah Bulantısı
 • Vaginal Kanama
 • Gebeliğin 20. haftasından itibaren kan basıncı yüksekliği ve idrarda protein çıkışı ile karakterize bir hastalık olan Preeklampsi
 • Bebekte Gelişme Geriliği
 • Doğum Eylemi Problemleri
 • Zorunlu Sezaryen Uygulaması
 • Erken Doğum
 • Düşük Doğum Ağırlıklı Bebek.

Hamilelik bazen Astım’ı kötü yönde etkilerken bazen de hiç etkilemez. Çoğu Astım’lı kadın gebeliğinde herhangi bir şekilde kötü etkilenmez. Bazı gebelerde de tipik olarak gebeliğin 29 – 36. haftalarında Astım belirtileri gebeyi rahatsız eder. Bazı gebelerde Astım semptomlarının şiddetlenmesi hamileyim diye Astım ilaçlarının bırakılmasına bağlı gerçekleşir. Çünkü tüm kronik rahatsızlıklar gibi Astım da yapılan rutin ilaç uygulamalarındaki değişiklikler karşısında bulgularını şiddetlendirebilir.

Çoğu Astım ilacının gebelikte kullanımı herhangi bir sorun yaratmaz. Sadece Sistemik Kortikosteroidler uzun süreli kullanılırsa bebeğin böbreküstü bezlerinde yetersizlik ortaya çıkabilir. Her hastalıkta olduğu gibi Astım tedavisinde de kar – zarar hesabı yapmak gereklidir. Çogu zaman Astım’ın size ve bebeğinize yapacağı kötü etki ilaçların vereceği zarardan kat be kat fazladır. Eğer rahat nefes alamayıp yeteri kadar oksijenlenemiyorsanız bebeğiniz de oksijensiz kalıyor demektir ki bu durum bebeğinizde ömür boyu sıkıntı yaratacak sekellere neden olabilir.

Astım tedavisinde uygulanan İmmunoterapi yöntemine gebelikten önce başladıysanız, gebelikte de devam edebilirsiniz. Fakat bu yönteme ilk kez gebelikte başlayacaksanız, hayatı tehtid eden ciddi anaflaksi ve allerjik reaksiyon riski içerdiğinden kesinlikle önerilmez.

Eğer Astım’ınız şiddetli veya kötü kontrol edilmiş ise, 32. gebelik haftasından itibaren bebeğin sıkı monitorizasyonu gerekir ki bu bebeği her an doğurtabilecekmiş gibi hazırlıklı olabilmek için gereken bir takiptir.

Komplikasyonları Önlemek İçin Ne Yapabilirsiniz?

Kendinize iyi bakmak bebeğinize iyi bakmanın en iyi yoludur.

 • Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanınıza gebeliğiniz boyunca mutlaka düzenli olarak muayenenizi olun.
 • Astım’ınızı düzenli olarak Göğüs Hastalıkları Uzmanına kontrol ettirin.
 • Size önerilen ilaçları mutlaka kullanın. Şayet endişeleriniz varsa bunu Doktorunuzla konuşarak giderin.
 • Sigara dumanı, küf, polen, toz, hayvan tüyü gibi allerjenlerden kaçının.
 • Reflünüz varsa bunu tedavi ettirin. Aynı zamanda yüksek yastıkta yatmak, mide asitini arttıracak gıdalardan ve içeceklerden kaçınmak, hemen yemekten sonra yatmamak gibi tedbirleri alın. Çünkü Reflü Astım krizini tetikleyen önemli faktörlerden biridir.
 • Sigara içiyorsanız KESİNLİKLE BIRAKMALISINIZ!!!

Öksürük, göğüste sıkışma, hırıltılı solunum, nefes darlığı gibi belirtiler varsa derhal Göğüs Hastalıkları Uzmanına başvurmalı Astım’ınızın iyice şiddetlenmesinin önüne geçmelisiniz.

Doğum Eylemi ve Doğum sırasında genellikle çoğu Astım’lı gebede sorun çıkmaz. Eğer ilaçlarını düzgün bir şekilde kullanıyor ve Astım‘ı iyi kontrol edilmiş bir gebeyse Normal Doğum yapmakta Hiçbir sakınca yoktur. Problemli vakalarda Sezaryen seçilmesi gereken Doğum şeklidir.

Astımlı anne ilaç alsa bile Emzirme teşvik edilmelidir ve rahatlıkla emzirebilir.

Genelde Astım’ı olan anneler acaba bebeğimde de Astım var mı? Diye merak ederler. Astım eğer annede genetik kökenliyse bebeğinde de astım gelişebilir. Bunun için Çocuk Hastalıkları Uzmanınca bebeğin yakından takibi önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Randevu Alın
İletişim sayfamızdan hızlıca randevu alabilirsiniz.
Randevu Al
Çınarlı Caddesi, Yeşilbahçe  Mahallesi 1476 Sk. Derin Apt. Kat:1 Daire:1 Antalya