Cinsel Fonksiyon Bozuklukları

Cinsel fonksiyon bozuklukları denildiğinde bu problemleri dört ana başlık altında toplayabiliriz.

  1. Cinsel İstek Bozuklukları ( Azalmış veya Engellenmiş Cinsel İstek ve Cinsel Nefret)
  2. Cinsel Uyanış Bozuklukları
  3. Cinsel Ağrılı Hastalıklar ( Vajinismus ve Disparoni)
  4. Genel Medikal Duruma ve Madde Kullanımına Bağlı Cinsel Bozukluklar

 

Cinsel Ağrılı Hastalıklar

Cinsel ağrılı hastalıklara örnek olarak verebileceğimiz rahatsızlıkları iki ana başlıkta toplayabiliriz. VAJİNİSMUS DİSPARONİ

Orgazmik Fonksiyon Bozukluğu

Kadındaki orgazmik işlev bozukluğu, normal bir cinsel heycanlanma fazını takiben orgazm oluşmasında kalıcı veya tekrarlayıcı gecikme ya da orgazm yokluğu ile karakterize olup, sıkıntıyla veya kişiler arası iletişim zorluğuyla sonuçlanır. Orgazmik disfonksiyon genç ve cinsel tecrübesi daha az kadınlarda daha sıktır. Kadınların ortalama % 5 – 10 ‘ unda primer (hayat boyu) orgazm olamama sorunu mevcuttur ve sekonder (edinilmiş) orgazm olamama sorunundan daha sıktır.

Bazı kadınlarda kişisel ilişki problemlerine, depresyona, madde bağımlılığına, ilaç etkisine (örn; fluoksetin), kronik medikal hastalıkalara ( örn; diabet), östrojen yetersizliğine veya nörolojik bozukluklara (örn; multiple skleroz) bağlı olarak sekonder orgazm olamama sorunu gelişir. Mastürbasyonla veya cinsel ilişki olmadan yapılan seks ile orgazm olan pek çok kadın cinsel ilişki sırasında orgazm olamamak, çoklu orgazmlar veya her bir cinsel ilişkide orgazm yaşayamama ya da eşleriyle aynı anda orgazm olamama sebebiyle sıkıntıya girebilirler. Ancak cinsel davranışla ilgili araştırmalara göre çoğu çift aynı anda orgazm yaşayamaz ve çoğu kadın ilişkiden çok, daha direk ve yoğun klitoral uyarı aldığında, yani ön oyunlar sırasında orgazm olabilir.

Orgazm olamama sorununun en sık rastlanan psikolojik sebebi uyarılma fazı sırasında kendisini obsesif olarak gözlemlemek ve takip etmek, sık olarak bununla birlikte anksiyetenin yıldırıcı, olumsuz, kişiyi yıkan düşüncelerin bulunmasıdır. Orgazmik disfonksiyonlu bir kadın kendisinin ve eşinin cevaplarını izlemekle o kadar meşgul olabilir ve “başaramamaktan” o kadar çok korkar ki, bu yüzden doğal reflekslerinin ortaya çıkıp bir orgazm oluşmasına izin verecek kadar gevşeyemeyebilir. Masters ve Johnson bu performans anksiyete tipini “izleme” olarak adlandırmaktadır.

Engellenmiş orgazm cinsel suistimal öyküsüne, cinselliğe dair olumsuz duygulara, kişisel ilişki problemlerine, kendini küçük görmeye, vücut görüntüsünün kötülüğüne veya kontrolü kaybetme korkusuna bağlı olabilir. Orgazmik disfonksiyon tedavisi için bir çok program önerilmiştir. Bu yaklaşımlar medikal ve psikiyatrik bozuklukların (madde kullanımları da dahil) değerlendirilmesi ve tedavi edilmesi, cinsel eğitim, iletişim ve cinsel yeteneklerin eğitilmesi, evlilik terapisi, grup terapisi, erotik fantaziler ve cinsel anksiyete ile performans anksiyetesini azaltmak için konsültayonu içermektedir.

Masters ve Johnson’ un yaklaşımı anksiyeteyi azaltmak için duygusal odaklı egzersizlerin kullanımı, cinsel tekniğin iyileştirilmesi, doğal duyguları yeniden uyandırmak ve cinselliğe karşı oluşmuş ön yargıları engellemektir. Masters ve Johnson programlarının % 80 başarılı olduğunu belirtmelerine rağmen, diğerleri bu sonuçları her zaman elde edemediler. Primer orgazm olamama sorunu için en etkili tedavi erotik fantezi uygularken direk mastürbasyon programıdır.

Bu tekniği kullanarak % 80 – 90 lık başarı oranları bildirilmiştir. Kadınların mastürbasyon yoluyla nasıl orgazm olacaklarını öğrenmelerine yardımcı olmak için yazılmış bir çok kitap mevcuttur. Bunlar Heiman ve LoPiccolo’nun “Orgazmik Olmak” ve Barbach’ın “Kendiniz İçin” kitaplarıdır. Hasta orgazm olamıyorsa vibratör faydalı olabilir. Hasta bir defa mastürbasyon yoluyla orgazm hissettiyse , eşiyle birlikteyken ön oyunlar sırasında veya ilişki sırasında orgazm olamyı isteyebilir. Cinsel ilişki sırasında klitorisin elle uyarılması (köprü tekniği) kadının eşiyle orgazm olmasına yardımcı olabilir.

Cinsel İstek Bozuklukları

Azalmış cinsel istek cinsel fantazilerin ve cinsel aktivite isteğinin yetersizliği veya yokluğu olup belirgin sıkıntı ve kişiler arası ilişki zorluğuyla sonuçlanır. İstek fazı bozukluğu olan hastalar cinsel uyarı aramayla pek ilgilenmezler fakat partneleri kendilerine cinsel olarak yaklaştıklarında, sıklıkla cinsel olarak uyarılabilme yeteneklerini korular ve orgazm olabilirler.

Bu hastalık genellikle erişkin yaşta, sıklıkla yeterli bir cinsel ilgi ve işlev periyodundan sonra gelişir. Bazı bireyler cinsellikten nefret edebilirler, bir eşle olan tüm cinsel aktivitelerden tamamen kaçınabilirler. İstek fazı bozukluğu hem kadın hem de erkekteki en sık rastlanan problemdir ve tedavisi en zor olandır. Azalmış cinsellik arzusunun fizyolojik nedenleri ilaçlar, kronik tıbbi hastalıklar, depresyon, stres, madde suistimali, yaşlanma ve hormonal değişikliklerdir.

Yükselmiş Prolaktin seviyeleri (Hipofizer bir adenoma bağlı) veya düşük Testosteron seviyeleri (bazen doğal ya da cerrahi menapozu takip eder) sorumlu olabileceğinden, yani başlayan istek fazı bozukluğu ile gelen her hastada serum Testosteron ve Prolaktin seviyeleri değerlendirilmelidir. Vajinal atrofiye sekonder Disparoni yani ağrılı cinsel ilişkileri olan bazı Postmenapozal hastalar ilişkiden kaçınabilir.

Bu durum sistemik veya vajinal Östrojen replasman tedavisiyle düzelecektir. Engellenmiş cinsel isteğin bireysel nedenleri Ortodoks dini mensupları, Anhedonik veya Obsesif- Kompülsif Kişilik bozukluğu (bu hastalar oyun kapasitesinden yoksun olabilirler ve duygularını göstermekte zorlanabilirler ), maskelenmiş cinsel sapmalar ( örn; Travestilik ), gebelikten veya cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korkmak ve kişisel seçenekler ( örn; hasta heteroseksüel bir ilişki ile işlev görmeye çalışan bir homoseksüel olabilir) ‘i kapsamaktadır. Bazı hastalarda cinsel isteğin bilinçsiz ve istemsiz baskılanması söz konusudur ve cinsel durumlardan aktif olarak kaçınırlar. Cinsel bir şansları oladuğunda isteklerini olumsuz düşünceler geliştirerek veya spontan olarak ortaya çıkan olumsuz düşüncelere izin vererek baskılayabilirler.

Cinsel istek ayrıca performans anksiyetesi, kendini küçük görme, depresyon, istenmeyen bir cinsel tecrübe geçirmek, yakınlık korkusu veya seks ve zevk alma duygularına bağlı suçluluk duygularıyla da engellenebilir. Çocukken cinsel olarak taciz edilmiş veya erişkin yaşta tecavüze uğramış kadınlar seksten kaçınabilir veya nefret edebilirler. Bazı hastalar cinsel duygularının kontrolünü kaybedeceklerinden korkabilirler ve bu yüzden bunları tamamen baskılayabilirler.

Eğer hasta Ağrılı Cinsel İlişki veya Orgazm Olamama gibi diğer bir cinsel disfonksiyon şekline sahipse, aynı zamanda azalmış cinsel isteğe de sahip olabilir. Azalmış cinsel isteğin ilişkiye bağlı nedenleri, eş’in kendine cinsel olarak cazip gelmemesi (kötü hijyen gibi faktörlere bağlı olarak), zayıf cinsel yetenekler, eşlerin birinin ya da ikisinin birden deneyimsizliği, evlilik problemleri veya eşten nefret ettiğinden dolayı yakınlaşma korkusu veya yaralanma korkusudur.

Bazı çiftler, bir eşin diğerine ne kadar yakın olmaktan hoşlandığıyla ilgili duygularındaki çelişkilerden dolayı cinsel zorluk yaşayabilirler. Bir eş çok yakın olmayı isterken, diğeri mesafeli olmayı yeğleyebilir. Eşler cinsel olarak uyumsuz olabilir, bir eş diğerinin uymayı istemediği veya uyamayacağı cinsel isteklerde bulunabilir. Eşler cinsel aktivitenin zamanlamasında veya hangi yolla başlatılacağında zorluklar yaşayabilir ya da uyumsuz cinsel istek seviyelerine sahip olabilirler.

Kadın veya kocasının birbirini suistimal etmesi, ekonomik problemler ve evlilikteki güç ve kontrol sorunları cinsel isteği etkileyebilir. İlişkilerinden ötürü depresyona girmişse, eşine sinirlenmişse ve sevilmediğini hissediyorsa o kişinin kendisini seksüel hissetmesi zordur. Engellenmiş cinsel isteği olan hastaların tedavisi hem bireysel terapi hem de ilişki danışmanlığı gerektirebilir. İçe dönük bir psikoterapi hastanın erotik uyarılarını engelleyen olumsuz düşüncelerini farketmesini sağlayabilir ve düşük cinsel isteğinin altında yatan nedenlerini aydınlatabilir.

Bireysel “ ev ” tedavileri erotik duyguların tanımlanması, vücudunu uyarıcı egzersizler, insan cinselliği ve cinsel teknikler hakkında kitap okumak ve fantezi eğitimidir. İlave olarak çift, duygusal odaklanma egzersizleri olarak bilinen yapılanmış cinsel egzersizleri nasıl uygulayacakları konusunda eğitilirler. Bu davranış modifikasyon egzersizleri cinsel anksieteyi azaltmak ve çiftin performans anksiyetesi, cinsel iletişim konuları ve cinsel deneyim ve bilgi yokluğu ile başa çıkmaları için gereken beklentisiz, tehtidkar olmayan ve destekleyici bir ortamı sağlayabilmek amacıyla oluşturulmuştur.

Randevu Alın
İletişim sayfamızdan hızlıca randevu alabilirsiniz.
Randevu Al
Çınarlı Caddesi, Yeşilbahçe  Mahallesi 1476 Sk. Derin Apt. Kat:1 Daire:1 Antalya